Naha pH

 

"pH" on ladinakeelse termini "Potentia hydrogenii" lühend ja tähendab "vesiniku ioonide kontsentratsiooni."pH-taseme järgi saab teada, kas vedelik on aluseline, happeline või hoopis neutraalne. Normaalse naha pH-tase on 5.5 – seega on inimese naha pealispind kergelt happeline. pH-d mõõdetakse skaalal vahemikus 0-14. Keskmine pH on 7, mida nimetatakse neutraalseks.

PH skaala

Kergelt happeline pH-tase naha välispinnal aitab vältida haigusttekitavate bakterite sissetungi ja paljunemist. Happeline pH-tase stabiliseerib naha sarvkihil olevate rasvainete struktuuri, kaitstes nahka liigse kuivamise eest. Naha pH-taseme kahjustamine rikub happelise kaitsekihi kaitsvaid omadusi ja nõrgestab naha loomulikku vastupanuvõimet. Seega on pH-tase naha toimesüsteemides väga olulisel kohal.

naha struktuur

Meie nahk ise saab määrata pH-taset, sest hüdrolipiidide kile naha pinnal sisaldab vett. Juba umbes sada aastat on teada, et nahk on kergelt hapukas (proovi keelega hapukat maitset oma puhtalt randme nahalt). Kaasaegsed mõõtmised tõestavad, et naha keskmine pH-tase on 5.5. Läbi naha eritub organismist välja happelised ained nagu higi, rasu ja keratiin, mis mõjutavad happelise kihi teket naha pinnale. Happeline kiht naha pinnal moodustab kaitsva kihi nn „happemantli.“

Mis on "happemantli" eesmärk?
Happemantel tõrjub eemale kahjulikke mikroorganisme, samuti negatiivsed keskkonnamõjud ja seeläbi kaitseb nahka infektsioonide, ärrituse, allergia ja kuivuse eest. Terve happemantel toimib kui looduslik deodorant.  Higi komponentide bakteriaalne lagunemine, mis põhjustavad keha lõhna, on vähenenud tänu pH-tasemele 5.5.

Esmatähtis on seega järgmine: teha kõike, et mitte kahjustada kaitsvat happemantlit. Kindlasti peaks hoiduma  "normaalse" seebiga pesemisest, sest seebi lahus, mille pH on 8-12 hävitab happemantlit. Kahjuks võib happemantlit kahjustada ka "pH-neutraalsete" toodetega pesemisvahendid kuna nende pH-taseme erinevus kõigub 7 ja 5.5 vahel.  Vältima peaks igasuguseid kokkupuuteid leeliseliste lahustega kodus ja tööl. Nahahooldustooted, mille pH-tase on nahaomane 5.5 aitavad taastada ja säilitada naha loomulikku kaitsebarjääri.

 

 

Sebamed - 50 aastat apteegikosmeetikat. enam kui 20 aastat Eestis !